Yurtdışına Numune Transferi

Yurtdışına Numune Transferi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan çalışmalar tamamlanmış olup konu hakkında http://www.laboratuvar.saglik.gov.tr/TR,4567/yurtdisina-numune-transfer-etmek-amaciyla-numune-transfer-yazilimi-kullanima-sunulmustur.html   adresinden bilgi edinmek mümkündür.

 


Yurtdışına Numune Transfer Etmek Amacıyla Numune Transfer Yazılımı Kullanıma Sunulmuştur.

 

        Resmi Gazetede 09.10.2013 tarih ve 28790 sayı ile Yayımlanan Tıbbi Laboratuvarlar Yönetmeliği’nin Numunelerin taşınması başlıklı 34. Maddesinde (1) Numuneler, 25.09.2010 tarihli ve 27710 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Enfeksiyöz Madde ile Enfeksiyöz Tanı ve Klinik Örneği Taşıma Yönetmeliğine uygun olarak taşınır.

 (2) (Ek: RG-10.4.2016-29680) Yurt dışına tetkik amaçlı numune gönderme yetkisi sadece ruhsatlı tıbbi laboratuvarlara aittir. Bu Yönetmelik kapsamında tetkik amacıyla insan kaynaklı biyolojik numunelerin, Türkiye’ye giriş ve çıkışı Bakanlığın onayı ile yapılır.” Hükmü yer almaktadır.


         Söz konusu hüküm gereğince Bakanlığımızca Numune Transfer Yazılımı hazırlanmış olup; tetkik amacıyla yurtdışına numune transfer edecek olan ruhsatlı tıbbi laboratuvarlar (Tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji, tıbbi patoloji) numune transferini sadece http://numunetransfer.saglik.gov.tr/ adresi üzerindeki yazılımdan gerçekleştirebileceklerdir.

 

RESMİ YAZIYI görmek için tıklayınız...

 

Yazılım hakkında bilgi edinmek için lütfen;

KULLANIM KILAVUZU tıklayınız...

KULLANIM VİDEOSUNU yazılımdan indirip izleyebilirsiniz…

 

        
Yazılımdan kaynaklanan ya da kurumundan kaynaklanan herhangi bir sebepten dolayı yazılıma girerek veri gönderilememesi halinde;

  • Eğer numunenizin acil gönderilmesi gerekmiyorsa sorun giderilinceye kadar numune transfer etmeyiniz.
  • Numunenizin acil gönderilmesi gerekiyor ve yazılıma giremiyorsanız; ACİL DURUM FORMUNU doldurarak numunenizi gönderin. Sorun giderilip yazılıma girebildiğinizde hemen veri girişini normal bir numune gibi yapınız. Veri girişi yaparken Acil Gönderildi sekmesini işaretleyerek acil gönderdiğiniz tarih ve acil gönderim nedenlerini yazmanız gerekiyor.

 

ACİL DURUM FORMU’nu indirmek için tıklayınız...

  
         Yazılıma kayıt yaparken ÇKYS kodunuz istenecek ve kurum isminiz ile karşılaştırılacaktır, ÇKYS kodunuzu bilmiyorsanız bağlı bulunduğunuz İl Sağlık Müdürlüğünüzle irtibata geçiniz.

 

            Yazılım hakkındaki karşılaşacağınız sorunların çözümü için 0 312 354 63 53/164-165 numaralı telefonlardan Yasin BERK’i arayabilirsiniz.

 

 

İletişim Bilgileri

  • Hirfanlı Sokak. No: 9/3
  • 06700 Gaziosmanpaşa
  • ANKARA / TÜRKİYE
  • Tel: (+90 312) 447 09 97
  • Fax: (+90 312) 447 09 63

Site Kullanım Hakları

  • Türk Biyokimya Derneği (TBD) web sitesinde yer alan tüm metin, haber, resim ve görsellerin hakları TBD’ne aittir.
  • Kaynak gösterilse bile TBD’den izin alınmadan alıntı yapılamaz, bir bölümü veya tamamı basılı olarak ya da elektronik ortamda kullanılamaz.

Sitemizi En İyi Şekilde Görebilmek İçin Mozilla Firefox, Safari 5, Google Chrome, Internet Explorer 8 veya üzeri kullanmanızı tavsiye ederiz...